LENNON WYLIE
Belfast street directories
home   -   WW1 & WW2 Stuff   -   Genealogy Links
Please sign my Guestbook 

please donate

http:--www.lennonwylie.co.uk
 

1805 - 1806 - 1807 - 1808 - 1819 - 1843 - 1852 - 1861 - 1868 - 1877 - 1880 - 1901 - 1907 - 1908 - 1910 - 1918 - 1943   street directories
1913 Tel. directory     1824 Pigots (Belfast)  &  (Bangor)    1894 Waterford Directory     1898 Newry Directory

Campbell College Register 1894 - 1954
being the Fourth Edition of The Campbell College Register


**ACTIVE INDEX OF NAMES  -  EXPLANATION OF REGISTER AND ABBREVIATIONS  -   HISTORY & PHOTOS

CHRONOLOGICAL REGISTER BY ENTRANCE DATE    1   2   3   4   5   6

**  clicking on a name will take you directly to the biography


                                                                                Previous Editions were dated 1913, 1927 and 1938                                   Henry James Campbell

Entrance Hall                                                                                                             Central Hall

 The third edition of the Campbell College Register was published in 1938.  Apart from recording the names and particulars of boys who have joined the school since that time and revising the older edition, the new register has to deal with the inevitable upheavals of war-time evacuation when the boarders moved to Portrush and Cabin Hill became a senior school for day boys.  It must record, in fact, a generation of boys at Cabin Hill and at Portrush who were Campbellians but knew not Campbell.  It must also cover the service of the school during the war and its re-settlement after the war, culminating in the Royal Visit of June 1st, 1951 and the granting of a Royal Charter.  Details pf the period of exile are contained in the War Record and in the Royal Visit Supplement, both of which are published separately and are available at the College.

   In order to keep the register to a reasonable size, those Cambellians who were recorded as dead, or were untraced in the 1938 edition, have been omitted from this register, and they appear only in the index.  Complications inevitable arose in numbering when Cabin Hill and Campbell College, Portrush, were both functioning as senior schools, but duplication is limited to only two numbers; these have been explained in the index.

    The period covered has obviously been one of change, the size of the school has doubled; and the task therefore of compiling this register has been immensely greater.  That it has been done at all reflects the interest and help of members of the staff, and particularly the determination of the secretaries of the Old Campbellian College

 

SUMMARISED HISTORY OF THE COLLEGE

 
1894     School opened 3rd September. 213 boys on the register, of whom 57 were boarders. Mr. McNeill and Dr. Parker joint headmasters.

1895     Sports Pavilion completed.   Parade Ground completed.

1896     Upper and Lower New Wing opened.   Five Courts and Ball Alleys opened.   Workshop and Laundry opened.   Dr. Parker retired.

1898     Governing Body constituted and appointed.   September: 77 boarders, 61 day boys

1900     Three term year substituted for four tern year.   New Sanatorium opened.

1901     First Speech Day

1902     New House started

1903     New wing for domestic staff opened

1907     Mr. McNeill died.   Mr. MacFarland appointed Headmaster.   124 boarders, 53 day boys.

1909     New boiler house erected.   First Empire Day ceremony.   Campbell College elected to Headmasters' Conference.

1922     Mr. MacFarland died.   Mr. Gibbon appointed Headmaster.   War Memorial unveiled.   142 boarders, 106 day boys.

1924     Allison Memorial Clock unveiled.   Cabin Hill opened.

1926     Tweskard opened.

1927     Ormiston opened.

1929     Swimming Bath opened.   Summer Term: 244 boarders, 96 day boys.   Christmas Term:   Tweskard closed, Netherleigh opened.   Cabin Hill became separate Preparatory School for all Junior Boys.

1932     Browne Memorial Pavilion presented.

1934     Fund started for building School Chapel.

1940     No. 24 General Hospital in School building at Belmont.   Senior School moved to Portrush.

1943     Mr. Gibbon retired.   Mr. Groves appointed Headmaster.

1946     School returned to Belmont (less Netherleigh)

1950     1939-1945 War Memorial unveiled.

1951     Royal Charter presented to the Governing Body by Her Majesty the Queen.

1954     Mr. Groves resigned as Headmaster.  Mr. Cook was appointed.  March: 241 boarders, 175 day boys

THE FOUNDER

          Henry James Campbell was born in 1813m being the second son of Henry Campbell of Newtownards, and of Elizabeth Campbell, daughter of Michael Campbell of Ballyalton, Co. Down.  When he was only a year old his father died.  After being apprenticed to Messrs. James Doomer & Co., Flax Spinners in Belfast, he carried on a commission business at first in Belfast and then in Liverpool.  Later he became a partner in the firms of Messrs. Gunning & Campbell, and of Messrs. Henry Campbell & Co., Mossley.  After retiring from business he built the mansion at Lorne, Craigavad, in which he died on the 23rd January, 1889.  He was unmarried.  Though at the time of his death he was the oldest member of the Union Club, he never took an active part in political or public affairs.  By his will he left the whole of his estate of nearly 200,000, subject to certain annuities and legacies, for the founding of either a college for the purpose of giving a superior liberal Protestant education, or a hospital, or both, leaving discretionary choice to his trustees.  They decided in favour of a school for boys, and in 1890 purchased the Belmont Estate on which the present Main Buildings stand.  They were sufficiently near completion by the summer of 1894 to permit of the College being opened on the 3rd of September, 1894.

Henry Richard Parker

Robert Arthur MacFarland

Ronald Groves

William Duff Gibbon

TRUSTEES

1889     -     Howard Campbell;   resigned 1890
1889     -     Garrett Campbell;   resigned 1890
1889     -     William Carson;   resigned 1897
1890     -     A. D. Lemon;   died 1922
1890     -     R. W. Corry;   died 1919
1898     -     Rev. W. Todd Martin;   died 1915
1915     -     Rt. Hon. Robert Thompson;   died 1918
1918     -     Very Rev. David A. Taylor, D.D.;   died 1934
1920     -     Sir Robert Kennedy;   died 1936
1920     -     C. W. Black;   died 1932
1932     -     R. Watts
1934     -     J. C. MacDermott
1937     -     J. Archer

The grant of e Royal Charter in 1951 made trustees no longer necessary.

__________________________________________________________

HEADMASTERS

Henry Richard Parker, B.A., LL.D.  Born 26th January, 1843.  Trinity College, Dublin.  Scholar, 1864.  Senior Moderator in Classics, 1865.  Principal of Wesley College, Dublin.  Principal of Methodist College, Belfast, 1879-90.  Joint Headmaster of Campbell College, 1890-96.  Died, 15th October, 1902.

James Adams McNeill, B.A. (R.U.I.).  Born 6th March, 1853.  Queen's College, Belfast, 1873.  First Arts Scholarship Science Division, 1873-4-5-6.  First Year Law Scholarship, 1876-7.  Mathematical Master, Royal Belfast Academy, 1875-78.  Senior Mathematical Master Methodist College, 1878-90.  Joint Headmaster of Campbell College in 1890, and sole Headmaster, 1896-1907.  Died, 18th August, 1907.

Robert Arthur H. MacFarland, M.A. (Cantab.).  Born 1860.  Educated at Royal Belfast Academical Institution.  Queen's College, Belfast:  First Arts Scholarship, Science Division, 1876-7-8-9.  Senior Scholar in Mathematics, 1880-81.  B.A., 1880.  M.A., 1882.  St. John's College, Cambridge.  Wrangler, Mathematical Tripos.  Assistant Master, Repton School, 1899-1907.  Headmaster of Campbell College, 1907-22.  Died 11th April, 1922.

William Duff Gibbon, M.A. (Oxon), C.B.E., D.S.O., M.C., T.D., LL.D. (Hon. Causa).  Born, 5th February, 1880.  Educated at Dulwich College and Trinity College, Oxford.  Honours in Final School of Modern History.  B.A., 1904.  M.A., 1917.  Assistant Master, Dulwich College, 1904-22.  Headmaster of Campbell College, 1922-43.  1914-18 War: Lt.-Col. Worcestershire Regt.  1939-45 War: Col. commanding A.C.F. in Northern Ireland.  Address: Dunmow House, Dunmow Hill, Fleet, Hants.

Ronald Groves, M.A. (Oxon.), B.Sc., F.R.I.C.  Born 19th August, 1908.  Educated at Bradford Grammar School and Christ Church, Oxford.  1st Class, Honours School of Natural Science (Chemistry).  B.A., 1931.  B.Sc. by research, 1931.  M.A., 1934.  Fellow of the Royal Institute of Chemistry.  Assistant Master, Bradfield College, 1931-32.  Worksop College, 1932-35.  King's School, Canterbury, 1935-43.  Senior Science Master and Housemaster;  Bursar, 1937-43.  Headmaster of Campbell College, 1943-54.  Master of Dulwich College, 1954.

Francis John Granville Cook, M.A. (Cantab.).  Born 28th January, 1913.  Educated at Wyggeston School and Downing College, Cambridge.  Squire Scholar;  College Prizeman;  Historical and Law Triposes;  Tancred Studentship, Lincoln's Inn.  Assistant Master, Rossall School, 1937.  War Service with Royal Navy, 1940-46.  Headmaster of the Junior School, Rossall school, 1949-54.  Headmaster of Campbell College, 1954.

____________________________________________________

ASSISTANT MASTERS

James Goodwillie.  1894-96  M.A.  (Cantab.).  Senior Wrangler, 1891.  Fellow of Corpus Christi College, Cambridge.  Died.

Henry J. Spencer.  1894-96  M.A., LL.D.  Scholar of St. John's College, Cambridge.  Headmaster, University College School, 1903-16.  Examiner for Board of Education, 1916-20.  Headmaster, High Pavement School, Nottingham, 1920-28.  Died 1st September, 1937.

Andrew Boyd.  1894-96.  M.A.  First of First Class Honours R.U.I.  Rector of Larne.  Died November, 1925.

Walter Harris.  1894-98.  B.A.  First Class Natural Science Tripos, St. John's College, Cambridge.  Ph.D., Heidelburg University.  Headmaster, Longton High School, Stoke-on-Trent.  Address: 3 Delgany Villas, Crownhill, Plymouth.

Hermann Walter.  1894-96.  M.A. (Edin.)  Ph.D. (Munich).  Dean of Faculty of Modern Languages, McGill University, Montreal, 1901-36.  Address: 3435 Mountain Street, Montreal.

Richard C. Heron.  1894-95.  M.A. (R.U.I.), B.A. (Cantab.).  St. John's College, Cambridge.  Wrangler, Mathematical Tripos.

Alaster Colla McDonnell.  1894-96.  M.A. (Dublin University).  Senior Moderator on English Literature and Modern Languages.  Headmaster, Armagh Royal School.  Headmaster, Portora Royal School, 1904-15.  Assistant Master, Eton College.  Died, October, 1950 at the age of 83.

Godfrey H. Evans.  1894-1915.  Art Master.

John Wilson Dobbin.  1894-99.  Commercial Master.  Became a Clergyman, and died at Vancouver, October, 1924.

John William Bearder.  1895-96.  B.A. (London), Ph.D. (Giessen and Bonn).  Headmaster, Northallerton Grammar School, 1909-21.  Headmaster, Broadgate School, Nottingham, 1924-36.  Address: 33 Herbert Road, Sherwood Rise, Nottingham.

William Pyper.  1895-1917.  Master of Elocution and English.  Died 8th January, 1920.

John Samuels.  1895-1905.  M.A. (Cantab.).  Exhibitioner of Emmanuel College, Cambridge.  Assistant Master, Foyle College, Londonderry.  Died February, 1938.

W. S. Morgan.  1895-96.  B.A.  Scholar of Queen's College, Oxford.

John Stanley.  1896-98.  M.A., LL.B., B.L.  Trinity College, Dublin.  First Classical Scholar.  Senior Moderator and Gold Medallist.

Robert Knox McElderry.  1896-1902.  First Class Honours in Ancient Classics, R.U.I., 1891.  M.A. and Studentship, 1893.  Junior Fellow, 1896.  Senior Fellow, 1903.  St. John's College, Cambridge;  First Class in Classical Tripos, Parts I and II.  Fellow of St. John's College, 1897.  Professor of Greek, Queen's College, Galway, 1902-16, and of Ancient Classics. 1916-24.  Professor of Greek, Queen's University, Belfast, 1924-34;  Emeritus, 1934.  Father of 1983 and 2209.  Died, 1949.

William Mitchell Baird Allison.  1896-1923.  B.A. (R.U.I.).  First Class Honours.  Senior Mathematical Master.  First Housemaster of Allison's.  The Clock in the tower was placed there in his memory.  Died 2nd March, 1923.

George Fetherston Price.  1896-1927.  M.A.  Dublin University.  Scholar and Gold Medallist, T.C.D.  First Housemaster of Price's/  Retired, 1927.  Died 3rd April, 1940.

Arthur Meredith Wilson-Green.  1896-98.  M.A.  New College, Oxford.  Honours in Final School of Modern History.  Senior French and Housemaster, Radley College.  Died at Abingdon, 13th June, 1950.

J. Watson.  1897-98.  B.A.  Exhibitioner of St. John's College, Cambridge.  Classical Tripos, Honours.

Henry Hirsch.  1896-1904.  M.A.  Christ's College, Cambridge.  Honours Mediaeval and Modern Languages Tripos.  B. es L.  Headmaster, Armagh Royal school, 1904-28.  Died.

Stephen A. Bennett.  1898-1927.  B.A.  M.A. (Hon. Causa).  Queen's College, Cambridge, open and foundation scholar.  Honours Natural Science Tripos.  B.Sc. London University.  Senior Science Master.  Retired, 1927.  Died, 8th February, 1934.

Lewis Alden.  1898-1930.  M.A.  Exhibitioner, Wadham College, Oxford.  Honours in Classical Mods. and Lit. Hum.  senior English Master.  Librarian.  First Housemaster of Alden's.  Retired, 1930.  Died 22nd October.1941.

John W. Yates.  1898-1925.  M.A.  Exhibitioner, Merton College, Oxford.  First Housemaster of Yates's.  Author and Composer of School Song.  Retired 1925.  Died 1st January, 1939.

William Frederick Burgoyne Baird.  1899-1911.  Bursar and Commercial Master.  Father of 1615 and 2189.  Died 20th May, 1951.

George Ritchie Thompson.  1900-09.  O.C.  vide 197.  Died January, 1945.

Samuel Tindall.  1901-04.  M.A.  Hertford College, Oxford.  Modern Languages Master, Bradford Grammar School.

Robert Furley Davis.  1902-1931.  M.A.  Scholar of St. John's College, Cambridge.  First Class Honours Classical Tripos.  Senior Classical Master.  First Housemaster of Davis's, 1908-31.  Retired, 1931.  Died 14th February, 1937.

C. H. Clarke.  1905-11.  Ph.D.  Assistant Master, King's Hospital, Dublin.

Charles Vernon Dicken.  1905-06.  M.A.  Exhibitioner, Pembroke College, Cambridge.  Egyptian Civil Service, 1906-24.  C.B.E.  Died, 1937. (see notes)

Corrie Denew Chase.  1905-  M.A.  Scholar, Sidney Sussex College, Cambridge.  Classical Tripos, Part 1, Honours.  Senior Modern Languages Master, 1911.  Housemaster of Allison's, 1924-30 and 1939-45.  O.C., O.T.C., 1909-14.  Great War: Capt., Royal Irish Rifles;  M.C.

Coningsby Raywood Beaven.  1906-39 and 1941-46.  M.A.  Scholar, Magdalen College, Oxford.  Mathematical Moderations, First Class Honours,  Final Schools, Second Class Honours.  Senior Mathematical Master, 1923.  Housemaster of Allison's, 1923-24;  of Cabin Hill, 1924-29;  of Netherleigh, 1929-37.  Retired, 1939.  Returned, January, 1941.  Housemaster of Price's, 1942-45.  Retired, April, 1946.  Address: 29 St. Edyth's Road, Sea Mills, Bristol 9.

Henry Samble Staley.  1910-14.  M.A.  Scholar, Emmanuel College, Cambridge.  19th Wrangler, Mathematical Tripos, 1910.  Honours Natural Science Tripos, 1910.  Indian Educational Service.  Father of 2783.  Address: c/o. Nerbudda Club, Jubbulpore, C.P., India.

Thomas Ringland Dobbin.  1911-31.  F.C.A.  Bursar and Commercial Master.  First Housemaster of Dobbin's.  Retired, 1931.  Address: Culbann, Central Avenue, Portstewart, Co. Londonderry.

Roland Henry Cheatle.  1911-12.  B.A.  Wadham College, Oxford.  L. es L. Strasburg.  Chief Modern Languages Master, County School, Bromley, Kent.

William Henry M. Madden.  1912-18.  B.A., T.C.D.   Moderator in Modern History.  Great War: Capt., Royal Irish Rifles;  killed in action, 22nd March, 1918.

H. Ranger Parton.  1915-17.  Assistant Master, Emmanuel School, Wandsworth Common.

H. P. Hughes.  1915-24.  B. es L.  Hurstpierpoint College.

Miss Margaret Boal.  1915-43.  Art Mistress.  Now Mrs. Thorstensen, 22 Mayfield, Wallasey, Cheshire.

Victor Magill Harper.  1915-22.  B.A. (R.U.I.)  O.C., O.T.C., 1919-22.  Headmaster, Lurgan College, 1922-52.  Address: c/o. Northern Bank Ltd., Lurgan, Co. Armagh.

Charles Alexander O'Clery.  1917-51.  B.A.  Trinity College, Dublin.  Housemaster of Price's, 1924-34;  of Netherleigh, 1937-40.  O.C., O.T.C., 1922-27.  Died 22nd November, 1951.

Charles Henry Deacon.  1920-  B.Sc.  Durham University.  Father of 2792.

George Alfred Brown.  1923-24.  Assistant Master, Alleyn's School, Dulwich.  Retired.

Wilfred Hutchings.  1923-29.  M.A.  Foundation Scholar and Exhibitioner, Emmanuel College, Cambridge.  Wrangler, Mathematical Tripos.  Headmaster, Armagh Royal School.  1914-18 War: Lieut., R. Warwick.

Peter Grenville Temple.  1923-29.  Organ Scholar, Exeter College, Oxford.  Winnipeg Orchestra.  Eastbourne College.  1939-45 War: Lieut., R.N.V.R.

Hugh Monro Keeble.  1923-27.  M.A.  Science Exhibitioner, St. John's College, Oxford.  2nd Class Honours in Chemistry, Part I and Part II.  Great War: Lieut., R.E.  Assistant Master, Broomsgrove School.

Geoffrey H. Turner,  1924-26.  B.A.  First Class Honours in French, London University.  Senior Modern Language Master, Loretto School.  Retired, 1953.

Alexander George McLellan Pearce Higgins.  1924-25.  M.A.  Christ's College, Cambridge.  Headmaster, Athol House School, Raynor's Lane, Pinner.

Cyril Brian Lace.  1925-36.  M.A.  Trinity College, Oxford.  Modern History Finals, Honours.  Housemaster of Tweskard, 1927-29.  Headmaster, C.C.P.S., 1929-36.  Headmaster, The Grange, Crowborough, 1936-39.  Assistant Master, Malvern College, 1940-.  Address: 4 The Lees, Malvern, Worcs.

Arthur Francis Mansfield.  1925-32.  M.A.  Exhibitioner, Pembroke College, Cambridge.  Modern Languages Tripos, Honours.  Assistant Master, Perse School, Cambridge.

Edward James Merrell.  1925-28.  M.A.  Exhibitioner and Scholar, Sidney Sussex College, Cambridge.  1st Class, Natural Science Tripos, Part I.  Assistant Master, Beaumont College.

Richard Hilary Mosse.  1925-26.  M.A.  Scholar, Worcester College, Oxford.  Classical Mods. and Lit. Hum. Honours.  Housemaster, Bromsgrove School.

Ivor Felix-Jones.  1925-.  M.A.  Trinity Hall, Cambridge.  English Tripos, Part I, Honours.  Great War: 2md Lieut., R. Welch Fus.  1939-45 War: Capt., R. Welch Fus.  Senior English Master.

Charles Stuart Haslam.  1926-46.  M.A.  Emmanuel College, Cambridge.  Modern Languages Tripos, Honours.  D. es L. University of Rennes.  Great War: 2nd Lieut., Somerset Light Infantry.  Housemaster of Davis's, 1931-40.  O.C., O.T.C., 1933-39.  1939-45 War: Major, Somerset Light Infantry.  T.D.  Address: Foys, Chetnole, Sherborne, Dorset.

Edwin Charles Cumming.  1926-45.  M.A.  Exhibitioner, Hertford College, Oxford. Modern History Finals Honours.  Housemaster of Alden's 1930-36.  O.C., J.T.C., 1942-43.  1939-45 War: Capt., General List.  Died 1st May, 1953.

Harold Livesey.  1926-39.  M.A.  Downing College, Cambridge.  1st Class Honours, Natural Science Tripos.  Housemaster of Yates's, 1928-39.  Assistant Master, Wallassey Grammar School.

John Kenneth Cameron Armour.  1927-.  O.C.  vide 1014.  Housemaster of Allison's, 1930-35;  of Juniors, 1940-44;  of Alden's, 1944-45.

Philip Arthur Tyrer Chrimes.  1927-29.  B.A.  Keble College, Oxford.  2nd Class Honours.  Engineering School.

Miles Villiers Delap.  1927-28.  O.C.  vide 1396.

William Henry Porritt.  1927-29.  B.A.  Exhibitioner, Magdalen College, Oxford.  Science Final School Honours.  Assistant Master, Downside School.

John Henry Lewis.  1927-47.  M.A.  Scholar, Emmanuel College, Cambridge.  1st Class, Classical Tripos, Parts I and II.  Senior Classical Master.  Great War: Lieut., Middlesex Regt., Croix de Guerre.  Housemaster of Yates's, 1939-46.

Ronald Morrice Inge.  1928-.  M.A.  Jesus College, Cambridge.  Honours in Modern Languages Tripos and English Tripos.  Great War: R.N.V.R., R.N.A.S., and R.A.F.  Housemaster of Price's, 1934-40;  of Alden's, 1946-.  1939-45 War: Flight Lieut., R.A.F.V.R.

Arthur Geoffrey Parnell Spencer.  1928-31.  B.Sc.  Honours, London University.  A.R.C.S.  Assistant Master, Sibford School, Banbury.

Stanley William Vernon Sutton.  1928-36.  M.A.  Scholar of Clare College, Cambridge.  Honours in Classical Tripos, Part I, and Geography Tripos, Part I.  Librarian, 1930-36.  Headmaster, C.C.P.S., 1936-.

George Robert Noakes.  1929-30.  M.A.  F.Inst.P.  Hertford College, Oxford.  Honours in Mathematical Moderations and Science Final Schools.  Senior Science Master, Giggleswick school;  Uppingham School.

John Joseph Timmis.  1929-30.  M.A.  Exhibitioner, Balliol College, Oxford.  Honours, Mathematical Final Schools.  Assistant Master, Canford School.  University School, Victoria, B.C.

Richard Dowswell.  1929-32.  B.A.  Queen's College, Oxford.  1st Class Honours, Mathematical Moderations and Final Schools.  Assistant Master, St. Paul's School.

Alan Edgar Frederick Dickinson.  1929-36.  M.A.  B.Mus.  Balliol College, Oxford.  Honours Lit. Hum. Hon. A.R.C.M.  Director of Music, Oundle School, 1936-37.  Lecturer in Music, Durham University.

Frederick Charles Eric Knight.  1930-31.  B.A.  Clare College, Cambridge.  Honours Natural Science Tripos.

William Gordon Ridley Loughery.  1930-34.  O.C.  vide 1831.

Philip John Polehampton Sumner.  1930-39.  M.A.  Oriel College, Oxford.  Honours in Classical Moderations and Lit. Hum.  Housemaster of Allison's. 1936-39.  Home Office.  British Council.

Harry Maurice Asher.  1931-40.  B.A.  Sidney Sussex College, Cambridge.  Natural Science Tripos, Part O, Honours, 1931.  Bradfield College.  1939-45 War: Air Ministry.  Lecturer, Birmingham University.

Oswald James Key.  1931-34.  B.A.  Peterhouse, Cambridge.  Assistant Master, Harrow School, 1934-38.  Manchester Grammar School, 1939-.  1939-45 War: R.A.F.

Theodore Frederick Arthur Ragg.  1931-.  M.A.  Rustat Scholar of Jesus College, Cambridge.  Bell Exhibitioner.  1st Class Honours Classical Tripos, Part I and English Tripos, Part I.  Librarian, 1936-.  O.C., A.T.C., 1941-47.  Housemaster of Allison's, 1946-.  Senior Classical Master.

Oliver Charles Berthoud.  1932-34.  B.A.  Open Exhibitioner and Casberd Scholar, St. John's College, Oxford.  1st Class Honours Modern Languages Final School.  To Repton School.

Colin Ernest Passey.  1932-44.  B.A.  St. Edmund Hall, Oxford.  Honours in Mathematical Moderations and Physics Finals.  Housemaster of Alden's, 1936-44.  O.C., O.T.C., 1940-42, 43-44.  Senior Science Master, Sherborne, 1944.

Frank Marshall Smith.  1934-36.  O.C.  vide 1914.

James Andrew Walmsley.  1934-36.  O.C.  vide 2084.

James Stewart Dodd.  1934-38.  O.C.  vide 2046.

William John Ricketts.  1936-47.  M.A.  Scholar of Jesus College, Cambridge.  1st Class Honours, Mathematical Tripos, Part I and Wrangler, Part II.  1939-45 War: Lt.-Col. R. Signals.  O.C., J.T.C., 1946-47.  Headmaster, Bangor Grammar School, 1947-54;  of Boston Grammar School, Lincs., 1954-.

Robert Hamilton McKee Martin.  1936-37.  O.C.  vide 2142.

Kenneth Hansley Beales.  1936-.  M.A.  Scholar, Christ Church, Oxford.  Mathematical Moderations First Class Honours.  Final School Second Class Honours.  Resident Music Master.  1939-45 War: Major, Royal Fusiliers.  T.D.  Senior Mathematical Master, 1947-.  Housemaster of Davis's, 1948-.

Arthur Fingland Harris. (Ringland?)  1936-.  M.A.  Emmanuel College, Cambridge.  History Tripos, Part I, Honours.  Geography Tripos, Part I, Honours.  1939-45 War: Squadron-Leader, R.A.F.V.R.  Eousemaster (Housemaster) of Dobbin's, 1946-53.  Senior Geography Master.

Alan W. Plowman.  1939-46.  B.A.  The Queen's College, oxford.  1939-45 War: Capt., R. Signals.

John Anthony Scott.  1939-42.  B.A., B.Sc.  Fox Exhibitioner, Queen's College, Oxford.  Final School Natural Science Honours.  Senior Chemistry Master, 1939.  Capt., R.A.O.C.  Died on active service, 30th July, 1942.

William Stanley Raoul Larmour.  1939-.  B.A.  Scholar, Q.U.B.  Honours French and Spanish.  Senior Modern Language Master.

Charles D. Allen.  1940-41.  B.Sc.  T.C.D.  To I.C.I.  Now in India.

Thomas Herbert Storey.  1940-46.  M.A.  Q.U.B.  First Class Honours, French and German.  To Rainey Endowed School, Magherafelt.  Now Capt., R.A.E.C.

Edward Watson.  1940-46.  M.A.  Q.U.B.  1939-45 War: 2nd Lt., J.T.C.  Lecturer, University College, Aberystwyth.

Herbert Samuel McCauley.  1940-42.  B.Sc.  Q.U.B.  Hons. Pharmaceutics, 1939.

Rev. D. B. Kittermaster, M.C.  1941-43.  M.A.  Clare College, Cambridge.  Housemaster of Price's. 1941-43.  

George Theobald Taylor.  1941-48.  O.C.  vide 1998.  O.C., J.T.C., 1944-46, 47-48.  Housemaster of Davis's, 1946-48.

V. E. Clarke.  1941-42.  B.A.  B.Sc.  T.C.D.

Miss Ethel Margaret McDowell.  1942-46.  B.Sc.  M.Sc., 1944.  Channing School, Highgate.

Miss E. E. C. Nevill.  1942.  B.A.  T.C.D.  Now Mrs. Dobbs.

John Kerrigan.  1942-46.  B.Sc.  Q.U.B.  Ballycastle High School.

Samuel Hillis Dunlop.  1944-.  B.Sc.  Q.U.B.  M.Sc., 1948.  1939-45 War: Admiralty Research.  Housemaster of Junior House, 1944-46;  of Price's, 1946-.

James MacDonald.  1945-46.  B.A.  Q.U.B.  1938-45 War: Lt.-Col. R.A.  O.B.E.  Headmaster, Regent House School, Newtownards.

David H. Edwards.  1946-47.  B.Sc.  University College, London.

Alan Michell.  1946-47.  M.A.  Jesus College, Oxford.  Foreign Office; British Embassy in Paris.

Peter Hugh Evans.  1946-.  M.A.  Honorary Scholar, Jesus College, Oxford.  Final School of Mathematics Honours.  1939-45 War: Lieut., R.A.;  mentioned in despatches.

Frank Kay Hoyle.  1946-48.  B.A.  Downing College, Cambridge.  Honours, Modern Languages Tripos.  Second Master, Isis School, Bolton.

George Humphreys.  1946-.  M.Sc., Ph.D.  Q.U.B.  Honours Physics Final.  Housemaster of Ormiston, 1947-.

S. W. Jones.  1946-47.  British Council.

Robert James Wells.  1946-.  B.Sc.  King's College, Durham.  Honours, Zoology Final.  1939-45 War:  Capt., R.E.M.E.

Mary Helen Anderson.  1946-.  D.A.  College of Arts, Belfast.  Art Mistress.

Frederick Gilbert Foster.  1947-48.  B.A.  T.C.D.  Honours History Final.  Lecturer in History, University, Hull.

John William Jamieson Herivel.  1947-48.  B.A.  Sidney Sussex College, Cambridge.  Mathematical Tripos, Parts I, II and III, Wrangler.  Lecturer, Q.U.B.

Alan Farquhar Bottomley.  1947-50.  B.A. (London).  University College, Exeter.  To London University.

Joseph Hannay Lytle.  1947-.  O.C.  vide 2426.  O.C., C.C.F., 1948.

Jacob Marshall Mark.  1947-.  M.A.  Q.U.B.  First Class Honours French and Romance Philology.  French Government Medal.  Former Lecturer, Q.U.B.

Robert Louis Forest Mitchell.  1947-.  B.A.  Queen's College, Oxford.  History Final School.  1939-45 War: Lieut., R.N.V.R.

John Sutton Owen.  1947-52.  M.A.  New College, Oxford.  F.R.C.O.  B.Mus., Durham University, 1950.  Director of Music.

George Randall Mansfield Clarke.  1948-.  M.A.  Q.U.B.  Honours Mediaeval and Modern History Final.  Senior History Master.  Housemaster of Dobbin's, 1953-.

Donald Harold Wauchope Dickson.  1948-50.  B.Sc.  Q.U.B.  Ph.D., 1949.  Chemist, Glaxo Ltd.

Edward John Garrett.  1948-.  O.C.  vide 2050.

Nigel Trevellick Roberts.  1948-52.  B.A. Wadham College, Oxford.  Honours Natural Science Final Schools.  Assistant Master, St. Edward's School, Oxford.

David Berwick Young.  1948-.  B.A.  Jesus College, Cambridge.  Honours English Tripos, Part I.  1939-45 War: Flight-Lieut., R.A.F.V.R.

Norman Kenneth Robinson.  1948-52.  B.A.  Q.U.B.  M.A.  Honours Modern Languages.

Alastair Forbes Clark.  1949-.  B.Sc.  Edinburgh University.  Honours Chemistry.  Senior Chemistry Master.

Peter John Hill.  1949-52.  B.A.  Trinity College, Cambridge.  1939-45 War: Major, Suffolk Regt.  Assistant Master, Ipswich School.

Robert William Sloan.  1949-53.  B.Sc.  Q.U.B.  1939-45 War: Flight-Lieut., R.A.F.V.R.  Now Flight-Lieut., R.A.F.  Education Service, Cranwell College, Lincs.

Sydney Alexander Moore.  1950-.  B.A.  T.C.D.  First Class Honours Classics.  1939-45 War: Capt. R.A.

John Kenneth Tizard.  1950-.  B.Sc.  Q.U.B.  Honours Chemistry Final.  A.R.I.C.  1939-45 War: Capt., R.A.M.C.

John Norman Hind.  1952-.  B.Mus.  Fitzwilliam House, Cambridge.  F.R.C.O.  L.R.A.M.  Director of Music.

Patrick Richard Turk.  1952-.  M.A.  St. Edmund Hall, Oxford.  Honours Final School Geography.  1939-45 War: Sub.-Lieut., R.N.V.R.

Charles Anthony Fox Warner.  1953-.  M.A.  Queen's College, Cambridge.  Honours Parts I and II Modern Languages Tripos.

Ronald Edward Caves.  1953-.  B.Sc.  Q.U.B.  First Class Honours Chemistry Final.

Edward French Agnew.  1954-.  B.Sc.  H.Dip.Ed.  Birmingham University.  Honours in Mathematics.
          Assistant to Modern Languages Staff:-
     J. J. Vaysadde, L. es L., Montpellier, 1947-48.
     Ronald Jeangros., B.A., 1950-52.
     Jean Jacques Aubert B es I., 1952-53.

_____________________________________________

RUGBY FOOTBALL

     The first inter-school football match was played on November, 3rd, 1894, against the Royal Belfast Academical Institution, who won by two tries to nil.  The School played in the Ulster Schools' Cup Competition from 1897 to 1901, from 1908 to 1933, and from 1944 to the present.  In the forty seasons in which the school has entered, the Cup has been won twelve times, shared twice and won but not claimed once.

Inter-school matches up to and including 1953-54

  Played Won Lost Drawn Aband Pts For Pts Agnst

R.B.A.I.
M.C.B.
B.R.A.
Dungannon R.S.
Armagh R.S.
Foyle College
Portora R.S.
Coleraine A.I.
Ballymena Academy
Blackrock College
Rainey E.S.
Lurgan College
Grosvenor H.S.
Portadown College
Belfast H.S.
Omagh C.B.
Bangor G.S.
Banbridge Academy
Down H.S.
St. Columba's College

Bedford School
Bromsgrove School
St. Edward's School, Oxford
Ellesmere College

92
80
26
49
32
44
61
71
18
8
3
3
1
1
1
1
2
1
1
1
496
4
10
7
1
42
43
18
36
29
28
45
38
13
1
3
3
1
1
1
1
2
1
1
1
308
1
5
1
1
34
29
5
10
-
15
13
30
5
6
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
147
3
5
6
-
15
8
3
3
3
1
3
3
-
1
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
40
-
-
-
-
1



















1
-
-
-
-
976
661
281
1096
768
538
841
732
142
44
41
71
5
22
30
43
44
53
48
9
6445
15
161
42
11
624
416
84
144
87
205
285
388
98
111
3
6
3
0
0
0
0
3
0
5
2462
55
90
95
3

Football Teams

1938-39

1941-42

1944-45

J. W. Huet (capt.)
A. H. W. Ball
S. H. C. C. Fraser
W. N. Hanson
D. H. Houston
G. B. S. Jackson
D. K. McCaldin
K. H. Marshall
A. C. Nevill
H. D. D. O'Neill
R. M. T. Osborne
W. H. Rutherford
B. V. H. Tweedie
J. D. Young
J. G. A. Small
C. D. Rennison (capt.)
P. W. D. Bion
W. J. Caithness
F. S. Collier
V. J. S. Collier
A. Duff
J. P. Ellison
W. P. McCaughey
P. T. Monard
D. H. Oswald
R. H. T. Rea
S. J. Rhodes
I. C. L. Tweedie
W. D. K. Wilson
R. F. Warnock (capt.)
R. H. A. Boyd
S. A. Boyd
H. D. McF. Carson
G. C. Dickson
W. A. Hanna
J. S. Harpur
J. C. MacDermott
G. I. McMurray
M. D. Magill
H. B. Mercer
W. W. Stevenson
D. A. Townley
C. R. Whitfield
C. T. M. Wilson

1939-40

1942-43

1945-46

G. B. S. Jackson (capt.)
A. H. Campion
T. G. Davis
W. N. Hanson
L. J. M. Hewson
D. H. Houston
D. K. McCaldin
S. W. McDowell
J. M. Maitland
G. A. Marshall
W. L. Megaw
A. C. Nevill
C. D. Nodder
B. V. H. Tweedie
J. P. Young
W. D. K. Wilson (capt.)
V. J. S. Collier
W. H. O'D. Deeves
J. P. Ellison
G. B. Hanna
T. M. J. Hay
S. M. Johnston
J. S. Knowles
C. D. Levis
E. J. G. McKean
M. D. Magill
J. F. Morrison
R. G. Stevenson
I. C. L. Tweedie
C. T. M. Wilson
R. F. Warnock (capt.)
G. C. Dickson
J. B. L. Donaldson
D. M. Ellis
G. M. Greeves
J. A. deM. Greeves
P. W. F. Gribbon
J. B. Hanna
R. H. Hanna
B. A. Harkness
J. S. Harpur
T. R. M. McKee
C. R. Megaw
J. B. Metcalfe
P. C. Rutherford
1940-41 1943-44 1946-47
T. G. Davis (capt.)
P. W. D. Bion
W. J. Caithness
A. H. Campion
W. H. Graham
I. H. Heaney
J. Irwin
J. F. McClinton
J. D. B. McKibbin
T. J. P. F. Magill
W. L. Megaw
D. H. Oswald
C. D. Rennison
P. N. Ronaldson
I. Wilson
F. S. Collier (capt.)
J. M. Caithness
V. J. S. Collier
G. L. Erskine
E. H. A. J. Goldsmith
J. S. Harpur
S. M. Johnston
W. H. Jordan
C. D. Levis
G. I. McMurray
A. J. Monk
W. McC. Taylor
D. A. Townley
R. F. Warnock
C. T. M. Wilson
J. B. Hanna (capt.)
A. E. H. Anderson
M. S. S. Collier
E. G. Crombie
D. M. Ellis
P. W. F. Gribbon
B. A. Harkness
A. N. G. Johnston
C. F. G. Jones
W. A. McCaughan
M. McCutcheon
T. A. McGrath
T. R. M. McKee
R. J. Simms
W. A. S. Tanner
1947-48 1949-50 1952-53
T. R. M. McKee (capt.)
A. E. H. Anderson
D. M. Barry
J. G. Carson
E. G. Cromie
D. M. T. Grant
R. H. R. Gun-Cuninghame
J. A. Hunter
A. N. G. Johnston
M. McCutcheon
T. A. McGrath
P. R. B. Pedlow
G. M. Thorpe
I. R. Wallace
J. Wilson

A. H. Lee (capt.)
J. M. Bloomfield
W. Boyle
J. M. A. C. Brown
F. Campbell
G. R. Clarke
J. G. Cloke
H. M. Duff
R. W. Kennedy
M. McGrath
J. M. McKelvey
A. C. Pedlow
B. W. Pinder
J. A. N. Turner
J. D. O. Wells
A. H. Armstrong
A. I. Frew
D. W. M. Irons (capt.)
G. B. L. Brown
R. K. Carruthers
R. J. Doherty
J. J. B. Dowling
J. E. Galway
T. B. S. Gorman
T. J. Kennedy
R. J. C. Lyons
A. E. S. McMillen
J. W. Moffett
T. W. Pike
D. I. H. Simpson
T. P. Smyth
T. J. Whiteside

1948-49 1950-51 1953-54
C. J. H. Logan (capt.)
A. H. Armstrong
J. M. Bloomfield
W. Boyle
F. Campbell
G. A. Duncan
A. I. Frew
S. S. Johnston
A. H. Lee
W. I. McKibbin
J. W. Morrow
B. W. Pinder
J. A. N. Turner
I. T. D. Williams
J. Wilson
R. W. Kennedy (capt.)
P. E. C. Archdale
J. M. Bloomfield
J. M. A. C. Brown
G. R. Clarke
H. M. Duff
A. I. Frew
D. W. M. Irons
S. S. Johnston
P. T. Linton
J. M. McKelvey
D. J. B. Michael
W. D. Murphy
A. C. Pedlow
J. A. N. Turner
D. W. M. Irons (capt.)
J. T. Bamber
R. J. Doherty
J. E. Galway
W. M. B. Johnston
T. J. Kennedy
T. J. N. Laverty
H. D. McC. Lyttle
R. J. McGladery
A. E. S. McMillen
J. M. Miller
J. W. Moffett
T. K. Pedlow
W. P. Tedford
T. J. Whiteside
 

1951-52

 
  G. R. Clarke (capt.)
M. J. R. Allan
P. E. C. Archdale
P. J. F. Baskett
A. Bruce-Cross
H. T. B. Burrowes
R. K. Carruthers
C. O. Eaton
T. C. Foster
T. B. S. Gorman
D. W. M. Irons
J. C. Leathem
J. R. P. McCleery
J. W. Moffett
T. P. Smyth
 

CRICKET

     The first inter-school cricket match was played on June 1st, 1895, against the Royal Belfast Academical Institution, who won by 133 runs, scoring 169 for 2, to 36.  The first match played in England was against Dulwich College, in 1924, the result being a draw.  The Eleven has toured in England and Scotland, the latter since the recent war, but because of expense and the difficulty of fitting in with Corps camp, the tour has  ceased to be an annual event.

Inter-school Cricket Matches up to and including 1953.

  Played Won Lost Drawn Tied
R.B.A.I.
M.C.B.
Dungannon R.S.
St. Columba's College
Armagh R.S.
Portora R.S.
Belfast R.A.
Coleraine A.I.
Foyle College
Regent's House School

Bromsgrove School
St. Edward's School, Oxford
Wrekin School
Merchiston Castle
Fettes College
Glenalmond
59
32
19
18
60
28
16
12
11
3
258
14
9
1
1
1
1
29
17
16
11
29
20
5
11
4
1
143
3
-
-
-
1
-
19
9
1
4
15
3
4
1
4
-
60
4
7
-
1
-
-
11
5
2
3
16
5
7
-
2
2
53
7
2
1
-
-
1
-
1
-
-
-
-
-
-
1
-
2
-
-
-
-
-
-

CRICKET TEAMS

1938 1942 1946
T. T. Fulton (capt.)
A. H. W. Ball
R. G. Erskine
S. H. C. C. Fraser
G. W. Houston
J. W. Huet
G. B. S. Jackson
I. E. C. McKee
T. M. Roulston
J. S. J. Swales
B. V. H. Tweedie
H. W. H. Shepperd (capt.)
S. A. Boyd
A. V. Henderson
D. Hervey-MacLeay
C. T. N. Hill
M. W. McCorkell
D. D. Mack
P. T. Monard
A. J. Monk
R. H. T. Rea
I. C. L. Tweedie
J. S. Harpur (capt.)
J. B. L. Donaldson
J. A. deM. Greeves
R. McG. S. Greeves
A. N. G. Johnston
T. A. McGrath
H. T. McMillen
W. M. Magee
W. E. E. Sirett
E. K. C. Tweedie
R. F. Warnock
1939 1943 1947
J. W. Huet (capt.)
J. C. Driscoll
S. H. C. C. Fraser
H. W. Good
W. N. Hanson
G. B. S. Jackson
T. H. Lyle
G. A. Marshall
J. P. Quin
J. S. J. Swales
B. V. H. Tweedie
R. H. T. Rea (capt.)
S. A. Boyd
W. O'D. H. Deeves
N. G. D. Ferguson
J. S. Harpur
T. M. J. Hay
A. V. Henderson
D. B. J. Lindsay
J. C. MacDermott
D. D. Mack
A. J. Monk
A. N. G. Johnston (capt.)
R. W. Bentham
J. C. Dickson
R. McG. S. Greeves
R. H. R. Gun-Cuninghame
B. A. Harkness
G. A. C. Keenan
T. A. McGrath
J. F. Shaw
W. E. E. Sirett
V. H. Whyte
1940 1944 1948
B. V. H. Tweedie (capt.)
T. W. T. Baillie
J. C. Driscoll
W. H. Graham
G. B. S. Jackson
F. K. McKee
G. A. Marshall
J. P. Quin
R. H. T. Rea
H. W. H. Shepperd
R. A. S. Sweet
A. J. Monk (capt.)
S. A. Boyd
J. A. Carr
N. G. D. Ferguson
J. A. deM. Greeves
J. S. Harpur
T. M. J. Hay
A. V. Henderson
D. B. J. Lindsay
J. C. MacDermott
R. F. Warnock
A. N. G. Johnston (capt.)
R. W. Bentham
F. Campbell
J. C. Dickson
R. McG. S. Greeves
R. H. R. Gun-Cuninghame
S. S. Johnston
J. M. McKelvey
B. W. Pinder
J. F. Shaw
G. M. Thorpe
1941 1945 1949
T. W. T. Baillie (capt.)
D. Hervey-MacLeay
M. W. McCorkell
P. T. Monard
W. M. Patterson
R. H. T. Rea
P. N. Ronaldson
H. W. H. Shepperd
R. A. S. Sweet
I. C. L. Tweedie
F. R. Wilson
S. A. Boyd (capt.)
J. A. Carr
J. A. deM. Greeves
J. S. Harpur
D. B. J. Lindsay
P. E. McCorkell
J. C. MacDermott
H. B. Mercer
H. F. D. Stevenson
R. F. Warnock
C. R. Whitfield
J. C. Dickson (capt.)
R. A. Bailey
F. Campbell
J. B. Davis
R. McG. S. Greeves
S. S. Johnston
J. M. McKelvey
W. S. Mills
A. C. Pedlow
B. W. Pinder
J. F. Shaw
1950 1951 1952
F. Campbell (capt.)
R. A. Bailie
J. D. Campbell
G. R. Clarke
J. B. Davis
C. O. Eaton
S. S. Johnston
J. M. McKelvey
T. Patterson
A. C. Pedlow
J. A. N. Turner
S. S. Johnston (capt.)
G. R. Clarke
H. W. Hamilton
R. C. Lowry
J. M. McKelvey
A. C. Pedlow
P. H. Rainsford
J. M. Smyth
T. P. Smyth
J. A. N. Turner
J. Vint
G. R. Clarke (capt.)
C. O. Eaton
H. W. Hamilton
J. H. Harkness
W. T. Morrow
J. R. Nesbitt
P. H. Rainsford
J. M. Smyth
P. J. Smyth
T. P. Smyth
J. Vint
 

1953

 
  T. P. Smyth (capt.)
I. S. W. Frost
H. W. Hamilton
J. H. Harkness
D. W. M. Irons
W. M. B. Johnston
J. W. Moffett
J. R. Nesbitt
P. J. Smyth
J. B. A. Stafford
J. Vint
 

HOCKEY

     Hockey Sevens were played from 1901 to 1909.  An Eleven played matches in 1902 and 1908.  Hockey was revived as a school game in 1934.

HOCKEY TEAMS

1939 1941 1943
J. E. Pyper (capt.)
B. T. Crymble
W. C. Duff
S. H. C. C. Fraser
J. W. Huet
G. B. S. Jackson
W. N. Maitland
H. D. D. O'Neill
W. H. Rutherford
K. B. C. Williams
J. D. Young
A. H. Campion (capt.)
T. W. T. Baillie
A. B. Bradshaw
D. Hervey-MacLeay
J. J. McL. Hill
C. W. Jenkins
J. S. Knowles
H. B. Mercer
R. G. Stevenson
R. A. S. Sweet
F. R. Wilson
R. G. Stevenson (capt.)
H. D. McF. Carson
E. R. A. J. Goldsmith
J. S. Harpur
A. V. Henderson
H. T. McCaughan
M. W. McCorkell
R. N. Moller
R. H. T. Rea
C. T. M. Wilson
W. D. K. Wilson
1940 1942 1944
G. B. S. Jackson (capt.)
A. H. Campion
J. C. Driscoll
W. H. Graham
L. J. M. Hewson
D. F. A. Hollywood
C. T. Hurst
J. M. Maitland
M. J. F. Mathews
W. L. Megaw
H. K. Stephens
D. E. Stuart
D. Hervey-MacLeay (capt.)
R. D. McF. Carson
J. J. McL. Hill
M. W. McCorkell
H. B. Mercer
R. N. Moller
R. H. T. Rea
H. W. H. Shepperd
R. G. Stevenson
R. A. S. Sweet
W. D. K. Wilson
H. B. Mercer (capt.)
R. C. Bloomfield
J. A. Carr
H. D. McF. Carson
H. I. S. Catherwood
E. J. H. A. Goldsmith
J. S. Harpur
A. V. Henderson
C. D. Levis
H. T. McCaughan
C. T. M. Wilson
1945 1949 1952
H. B. Mercer (capt.)
J. A. Carr
R. C. Bloomfield
J. A. Carr (two?)
H. E. McF. Carson
J. S. Harpur
P. E. McCorkell
J. C. MacDermott
G. I. McMurray
P. C. Rutherford
R. F. Warnock
C. T. M. Wilson
J. F. Shaw (capt.)
C. H. Adams
R. A. bailey
J. B. Davis
C. O. Eaton
D. H. Fair
A. C. Johnston
A. R. McFarland
C. J. N. McNeill
J. A. Patterson
W. E. E. Sirett
B. W. A. Tyrrell (capt.)
W. Corry
N. A. S. Davidson
C. O. Eaton
J. K. McCall
W. McVicker
P. H. Rainsford
D. I. H. Simpson
J. M. Smyth
R. J. Whitla
J. B. Wills
1946 1950 1953
R. C. Bloomfield (capt.)
G. C. Dickson
J. S. Harpur
C. F. G. Jones
F. D. M. Long
W. A. McCaughan
T. A. McGrath
W. M. Magee
J. B. Metcalfe
P. C. Rutherford
R. F. Warnock
C. H. Adams (capt.)
R. A. Bailey
J. L. Bamford
W. Corry
J. B. Davis
C. O. Eaton
A. C. Johnston
I. A. D. Roulston
T. M. Scott
J. N. Tolerton
D. R. Wilson
R. M. Wright
N. A. S. Davidson (capt.)
M. W. G. Archdale
R. W. Barry
R. A. Blackburn
J. B. Campbell
W. G. Jamison
R. T. R. McDowell
J. K. Moore
R. J. B. Singleton
P. M. Smyth
R. J. Whitla

1947 no hockey
1948

1951

1954

J. S. C. McKee (capt.)
C. H. Adams
R. W. Bentham
A. A. Craigie
C. O. Eaton
R. McG. S. Greeves
A. R. McFarland
M. G. C. MacKeown
J. A. Patterson
J. F. Shaw
E. D. P. Whelan
C. O. Eaton (capt.)
J. L. Bamford
W. A. Brown
W. Corry
J. M. M. Dowie
J. K. McCall
W. McVicker
J. M. Smyth
J. N. Tolerton
B. W. A. Tyrrell
J. B. Wills
R. A. Blackburn (capt.)
J. B. Campbell
J. L. Deane
R. P. S. Tarr
D. C. Irwin
H. Gray
J. C. Reid
K. W. Acheson
T. M. Davis
N. A. Spiller
E. J. Thompson

GOVERNORS

Appointed
1898     Robert Kyle Knox, LL.D. -
Chairman, Northern Banking Company Ltd., 1905-10.  President, Belfast Chamber of Commerce, 1897.  Member of Senate, Queen's University of Belfast.  Died 8th January, 1919.

1898     John Mitchell, J.P. - Director, York Street Flax Spinning Company Ltd.  High Sheriff of Co. Down.  Died April, 1911.

1898     Rev. William Todd Martin, D.Litt., D.D. - Professor of Christian Ethics, Assembly's College, Belfast.  Moderator of General Assembly, 1893-4.  Father of 732 and 1044.  Died 20th October, 1915.

1898     Lieut.-Col. Frederick Hugh Crawford, C.B.E., J.P. - Royal Artillery and Royal Army Service Corps.  Father of 1128 and 1699.  Died 5th November, 1952.

1898     Archibald Dunlap Lemon, J.P. - Director, James Lemon & Sons, and of Ulster Steamship Company Ltd.  Died 1922.

1898     Rt. Hon. Robert Thompson, D.L., M.P. - Chairman, Belfast Harbour Commissioners, 1907-18.  President, Belfast Chamber of Commerce, 1901.  M.P. North Belfast, 1910-18.  Deputy Lieutenant, Belfast.  Died 3rd August, 1918.

1898     Robert William Corry, J.P. - Chairman, James P. Corry & Company Ltd.  Belfast City Councillor and Harbour Commissioner.  Died 3rd January, 1919.

1898     Rev. Alexander Roderick Ryder, M.A., D.D. - Prebendary of Dunsport, Down Cathedral.  Donnellan Lecturer, Trinity College, Dublin, 1907-08.  Died 25th November, 1919.

1898     Peter Redfern, M.D., F.R.C.S. - Professor of Anatomy and Physiology, Queen's College, Belfast, 1860-93.  Died 22nd December, 1912.

1898     Rt. Hon. Robert Graham Glendinning, D.L., M.P. - Chairman, Glendinning, McLeish & Company Ltd.  M.P. North Antrim, 1906-10.  Deputy Lieutenant, Belfast.  Father of 609 and 874.  Died 8th June, 1928.

1898     Very Rev. Walter Riddall, D.D. - Incumbent, Parish of St. Mary Magdalene, Belfast, 1880-1908.  Dean of Connor, 1907-08.  Died 1908.

1898     Sir John Byers, M.A., M.D., M.A.O. - Professor of Midwifery and Diseases of Women, Queen's University, Belfast.  Father of 1414, 1415 and 1416.  Died 20th November, 1920.

1898     Rev. Matthew Leitch, D.Litt., D.D. - Professor of Biblical Criticism and President, Assembly's College, Belfast.  Moderator of General Assembly, 1897.  Died 30th April, 1922.

1898     David G. Barkley, LL.D. - Member of Legislative Council, India.  Judge of Supreme Court, Punjab.  Commissioner of Intermediate Education, Ireland.  Died October, 1903.

1898     Rev. Archibald Robinson, D.D. - Professor of Sacred Rhetoric and Catechetics, Assembly's College, Belfast, 1886-1902.  Died 25th February, 1902.

1902     Very Rev. John MacDermott, M.A., D.D. - Minister, Belmont Presbyterian Church, 1880-1927.  Moderator of the General Assembly, 1903.  Father of 615, 616 and 976.  Died 19th March, 1927.

1903     Sir Samuel Dill, M.A., Litt.D., LL.D. - Sometime Fellow and Tutor, Corpus Christi College, Oxford.  Honorary Fellow, Corpus Christi College.  Professor of Greek, Queen's University of Belfast, 1890-1923.  Pro-Chancellor, Queen's University of Belfast.  Died 26th May, 1924.

1908     Very Rev. Henry Robert Brett, M.A. - Dean of Belfast, 1926-32.  Chaplain to the Parliament of Northern Ireland.  Died 2nd November, 1932.

1909     Rev. Charles William Frizell, M.A. - Registrar and Surrogate, Diocese of Down and Connor and Dromore.  Canon of St. Patrick's Cathedral, Dublin.  Died 13th January, 1920.

1909     William Augustus Ferrar, J.P. - Died 24th February, 1929.

1909     Frederick William Ewart, D.L. - Deputy Lieutenant, Belfast.  Director, William Ewart & Son Ltd., Belfast.  Died 7th March, 1934.

1914     Rt. Rev. Arthur William Barton, D.D. - Rector, St. Mark's, Dundela, 1914-25.  Rector, Bangor, 1927-30.  Archdeacon of Down, 1927-30.  Bishop of Kilmore, Elphin and Ardagh, 1930.  Resigned, 1926.  Archbishop of Dublin.

1915     Sir Robert Kennedy, K.C.M.G. - Diplomatic Service, 1874-1912.  H.M. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Republic of Uruguay.  Director-in-Chief, Ulster British Red Cross and Order of St. John.  Deputy Lieutenant, County of Down.  Died 11th November, 1936.

1915     Thomas Galway Houston, O.B.E., M.A., F.R.S.A.I. - Sometime Headmaster, Coleraine Academical Institution.  Member of Senate, Queen's University of Belfast.  Resigned, 1916.

1916     Sir Walker Craig, K.C. - Recorder of Belfast and County Court Judge of Antrim, 1911-19.  Commissioner of Intermediate Education, Ireland.  Died 21st July, 1926.

1917     James King Kerr, M.D. - Member of Belfast Corporation and Chairman of Public Health Committee.  Died 10th August, 1920.

1918     Charles William Black - Solicitor.  Died 1st February, 1932.

1918     Rev. Canon Louis Warden Crooks, M.A. - Rector of Knockbreda.  Prebendary of St. Andrew's.  Chaplain, Parliament of Northern Ireland.  Domestic Chaplain to Bishop of Down.  Father of 1956.

1918     Very rev. James Ernest Davey, M.A., D.D. - O.C.  vide 729.  Resigned, 1941.

1918     Very Rev. David A. Taylor, M.A., D.D. - Moderator of the General Assembly, 1899.  Chairman, John Arnott & Company Ltd.  Father of 709.  Resigned, 1934.

1918     Gregg Wilson, O.B.E., M.A., Ph.D., D.Sc., M.R.I.A. - Professor of Natural History, Queen's College, Belfast, 1902-09.  Professor of Zoology, Queen's University of Belfast, 1909-31.  Father of 1578.  Resigned, 1938.  Died, 28th March, 1951.

1920     Charles Louis Matheson, K.C. - H.M. First Sergeant-at-Law, Ireland, 1913-19.  Recorder of Belfast and County Court Judge of Antrim, 1919-21.  Died, 20th May, 1921.

1920     Lt.-Col. Samuel Herbert Hall-Thompson, J.P. - M.P.  Clifton Division of Belfast.  Sometime Minister of Education, Northern Ireland.  Father of 1872 and 2553.  Resigned, 1944.

1920     Major Ronald Douglas Williams, M.C., B.A. - O.C.  vice 443.  Father of 2394 and 2886.

1920     William Blair Morton, M.A. - Emeritus Professor of Physics, Queen's University of Belfast.  Died, 1949.

1920     Alfred E. Brett. - Solicitor.  Father of 1386.  Resigned, 1942.

1926     Rev. Edward Carlile Hayes, M.A. - Rector of St. Mark's Dundela, 1928-35.  Canon of St. Patrick's Cathedral, Dublin.  Resigned, 1938.

1927     Rev. Robert Hyndman, B.A., D.D. - Minister, Belmont Presbyterian Church, 1927-1951.

1928     William Herbert Niall Nelson - O.C.  vide 156.  Died, 21st May, 1953.

1929     Lt.-Col. Sir Wilfred Spender, K.C.B., C.B.E., D.S.O., M.C. - Resigned, 1937.

1929     Robert Watts, M.C. - O.C.  vide 506.  Father of 2774 and 3144.

1934     The Rt. Hon. Lord MacDermott, M.C., LL.B., P.C., LL.D. (Hon. Causa). - O.C.  vide 976.  Father of 3036 and 3218.

1937     John Archer, B.A. - O.C.  vide 14.  Resigned, 1952.

1938     Rt. Hon. Richard (Lord Justice) Best - Died 24th February, 1939.

1938     Ven. Cuthbert I. Peacocke, T.D., M.A. - Rector of St. Mark's Dundela.  Archdeacon of Down.

1938     Horace Reginald Haslett, C.B.E., D.L. - O.C.  vide 416.

1939     Malcolm Speir, M.C. - Resigned, 1941.

1941     Very Rev. John Knox Leslie, D.D. - O.C.  vide 575.

1941     Walter A. Edmenson, C.B.E. - Father of 2468.  Resigned, 1951.  Director, Head Line.

1943     Arthur Cochran Herdman, O.B.E. - O.C.  vide 860.  Resigned, 1943.  Died, 26th November, 1946.

1944     Sir William Willis Dalziel Thompson, M.D., F.R.C.P. - O.C.  vide 565.  Father of 2343.  Died, 26th November, 1950.

1947     H. R. Pitt, Ph.D. - Professor of Mathematics, Queen's University of Belfast;  University of Nottingham.  Resigned, 1950.

1950     John Ronald Howard Greeves, T.D., B.Sc. - O.C.  vide 1183.  Father of 3027 and 3284.

1951     James Boyd, C.B.E., M.D. - O.C.  vide 536.

1951     John Young Calwell, C.B.E., M.V.O. - O.C.  vide 959.

1952     R. C. Pink, D.Sc. - Reader in Chemistry, Queen's University of Belfast.

1952     Denis Rebbeck, C.B.E., Ph.D., J.P. - O.C.  vide 1843.  Father of 4001 and 4098.

1953     John A. Clarke, M.Inst. T. - Father of 3586, 3777 and 3944.

1953     J. L. O. Andrews, M.P. - Father of 3938.

_________________________________________________

SECRETARIAL AND ADMINISTRATIVE STAFFS

Bursars:

1894-1899  -  John Wilson Dobbin.
1899-1911  -  William Frederick Burgoyne Baird. 
(Died 20th May, 1951)
1911-1931  -  Thomas Ringland Dobbin.
1949.           -  Major Charles Alfred Bowen, T.D., M.A.
1950-           - Samuel Brown Caughey.

Secretary to the Governors:

1894-1931  -  Edward Bailey.

Administrative Secretary:

1925-1930  -  Lt.-Col. E. Wood, D.S.O., O.B.E.

Clerk to the Governors:
(Combining the posts of Bursar, Secretary and Administrative Secretary):

1931-1949  -  Lt.-Col. C. F. Potter, C.M.G., D.S.O.

Headmaster's Secretary:

1925-1934  -  J. McKee, D.S.O.,  (O.C.  vide 622)
1934-1938  -  H. N. Gordon  (O.C.  vide 1055)
1938-1940  -  Miss Elizabeth Adams
1946-.         -  Miss Mary Elizabeth Long.

Medical Officers:

1894-1931  -  R. W. Leslie, M.D., M.Ch., LL.D.  (Died Sept., 1931)
1931-1946  -  C. R. Jenkins, M.R.C.S., L.R.C.P.  1939-45 War: Wing-Commander (M) Air Efficiency Award; mentioned in despatches.  Address: Fair Hill, Roman Road, Shrewsbury.
1946-.         - Kirk Forsythe  (O.C.  vide 1485).

__________________________________________

HEADS OF THE MUSIC DEPARTMENT:

1894-.         - Lawrwnce (Lawrence) Walker, B.A., Mus. Bac. (Cantab).
1901-1922  -  Carl Leckie, Mus. Bac.
1922-1923  -  E. Norman Hay, Mus. Doc. (Oxon).
1923-1929  -  Peter Grenville Temple.
1929-1936  -  Alan Edgar Frederick Dickinson, M.A., Mus. Bac., Hon. A.R.C.M.
1936-1940  -  Kenneth Hansley Beales, T.D., M.A., A.R.C.M.
1940-1947  -  George H. Fitzsimons, Mus. Doc., (T.C.D.)
1947-1952  -  John Sutton Owen, M.A., F.R.C.O.
1952-.         - John Norman Hind, B.Mus., F.R.C.O., L.R.A.M.

____________________________________________

MATRONS:

College:
1898     Miss Cross
1903     Miss Harvey
1905     Miss Cowell
1911     Miss Newman
1919     Miss Bellis
1921     Miss Carse
1922     Miss Cleland
1923     Miss Bellis
1932     Miss Clarke
1940     Miss Gallaher
1947     Miss J. Clarke
1950     Mrs. Simms

Ormiston:
1927-40     Miss A. M. Ashe

Netherleigh:
1929     Miss Clarke
1932     Miss Carse
1934     Miss Gurney

Cabin Hill:
1924     Miss Clarke

Tweskard:
1926     Miss K. M. Ashe

Sanatorium Sister:
1932-34     Miss Keane
1935-39     Miss Nevitte

_____________________________________________

LADY SUPERINTENDENTS:

1925-.         - Miss Sinclair (Died 4th April, 1935)
1935-1944  -  Miss Scott
1944-1946  -  Miss Watters 
(Died 1946)
1947-1949  -  Miss MacDonald
1950-1951  -  Miss Hart
1951-1954  -  Miss Willis
1954-.         -  Mrs. Nice

_____________________________________________

GYMNASTIC AND PHYSICAL TRAINING INSTRUCTORS:

1894-1899  -  Sergeant E. King.  Late Gymnastic Instructor, 2nd Battalion, Dorsetshire Regiment.
1900-1902  -  N. Purchase.  Late Gymnastic Instructor, Duke of Wellington's Regiment.
1902-1910  -  Sergeant E. H. Starr.  Late Fencing and Gymnastic Instructor, 12th Royal Lancers.
1911-1932  -  Sergeant H. Fallon.  Late Instructor, Army Gymnastic Staff.
1932-.         -  Regimental Sergeant-Major A. G. Miller, M.S.M.  Late Physical Training Staff, Royal Marines.

____________________________________________

HOUSES AND HOUSE-MASTERS:

ALDEN'S (A)

1908-30   L. Alden
1930-36   E. C. Cumming
1936-44   C. E. Passey
1944-45   J. K. C. Armour
1946-       R. M. Inge

ALLISON'S (B)

1908-23    W. M. B. Allison
1923-24    C. R. Beaven
1924-30    C. D. Chase
1930-36    J. K. C. Armour
1937-39    P. J. P. Sumner
1939-45    C. D. Chase
1946-        T. F. A. Ragg

PRICE'S (C)

1908-24    G. F. Price
1924-34    C. A. O'Clery
1934-40    R. M. Inge
1941-43    D. B. Kittermaster
1943-45    C. R. Beaven
1946-        S. H. Dunlop

CABIN HILL (CH)

1924-29    C. R. Beaven

NETHERLEIGH (N)

1929-37    C. R. Beaven
1937-40    C. A. O'Clery

YATES'S (D)

1908-25   J. W. Yates
1925-28   C. A. Bowen
1928        C. S. Haslam
1928-39   H. Livesey
1939-46   J. T. Lewis
1946        C. A. Bowen

DAVIS'S (E)

1908-31    R. F. Davis
1931-40    C. S. Haslam
1946-48    G. T. Taylor
1948-        K. H. Beales

DOBBIN'S (F)

1921-31    T. R. Dobbin
1931-32    A. F. Mansfield
1932-40    C. H. Deacon
1946-53    A. F. Harris
1953-        G. R. M. Clarke

TWESKARD

1926-27    W. Hutchings
1927-29    C. B. Lace

ORMISTON (O)

1927-28    W. Hutchings
1928-40    C. A. Bowen
1947-        G. Humphreys

__________________________________________________

PREPARATORY SCHOOL

Headmasters:

1929-36    C. B. Lace.       1936-     S. W. V. Sutton

ASSISTANT MASTERS:

1929-30  -  F. H. Philpott, M.A., Pembroke College, Oxford.
1929-30  -  H. J. H. Borley, B.A., Gonville and Caius College, Cambridge.
1929-45  -  R. Orton, L.R.A.M., L.T.C.L., Senior Music Master. (Died Feb. 11th 1952)
1929-33  -  Miss L. P. McIlroy, Art Mistress.
1930-34  -  C. B. Mitchell )O.C.  vide 1684).
1930-36  -  E. G. Ashford, B.A.
1930-36  -  W. E. Rashleigh, B.A.,
Brasenose College, Oxford.
1931-      -  F. F. R. Reilly, M.A., Emmanuel College, Cambridge.
1931       -  C. E. Hunt, B.A., Christ's College, Cambridge.
1931-46  -  C. A. Rocke, B.A., Selwyn College, Cambridge.  1939-45 War: Major, R.A.;  M.B.E.;  Mentioned in Despatches.
1933-      -  Miss Clements, N.F.U., Art Mistress.
1934-37  -  G. L. M. Smith, B.A., Wadham College, Oxford.
1936-37  -  D. C. Huggett, B.A., T.C.D.
1936-46  -  K. J. Heslop, B.A.,
Merton College, Oxford.  1939-45 War: Captain, Devon, R.
1937-38  -  F. C. A. Cammaerts, St. Catherine's College, Cambridge.
1937-     -  K. J. Lovatt, M.A., Wadham College, Oxford.  1939-45 War: Captain, Inniskilling Fus.  Mentioned in Despatches.
1938-46  -  W. A. Thornton, B.A., Emmanuel College, Cambridge.  1939-45 War: Lieutenant, The King's R.
1939-      -  C. H. Deacon (O.C. vide 821)  Second Master, 1950.
1940-      -  F. M. Robson (now Marshall)  (O.C. vide 2399)
1940-41  -  Miss J. B. G. Adair, B.A., Q.U.B. and 1944-47.
1940-42  -  Mrs. Russell, P.T.
1941 and 1943-44  -  G. T. Taylor
(O.C. vide 1998)
1942-54  -  W. M. Russell (O.C. vide 2643)
1943-47  -  F. J. McSherry, B.A., Q.U.B.
1943-51  -  F. G. Shellard, B.A., T.C.D.
1943-      -  Mrs. Hansard, L.T.C.L.
1943-      -  Miss Larmour, L.R.A.M., A.T.C.L.
1943-45  -  Miss H. Webb, P.T.
1944-      -  Miss Anderson, D.A.
1944-46  -  Miss P. M. Moore, B.A., Q.U.B.
1944-      -  J. Jones, M.A., T.C.D.
1944-46  -  S. G. Hill, B.Sc., Q.U.B.
1944-48  -  S. McW. Knox, B.A., T.C.D.
1945-      -  T. McMurray, P.T.
1945-51  -  S. W. W. Lynch, L.T.C.L.,
Senior Music Master.
1946-      -  R. F. K. Lucas, M.A., T.C.D.
1947-      -  C. M. Ashe
(O.C. vide 2109)
1948-      -  B. N. B. Baker (O.C. vide 2538)
1948-49  -  J. M. Lyle  (O.C.  vide 2974)
1949-      -  V. Brennan, B.A., T.C.D.
1949-      -  E. J. Crean,
Larkfield Training College.
1951-      -  R. T. S. Darling, M.Sc., Q.U.B.
1951-      -  G. F. Guyll,
Senior Music Master
1954-      -  T. J. Hall  (O.C. vide 3204)

_____________________________________________

HEAD PREFECTS

1938  (3)  K. H. Marshall
1939  (1 & 2)  H. McC. Giles
1939  (3)  to Feb. 1940  D. H. Houston
1940  (Feb. to July)  G. B. S. Jackson
1940  (3)  T. G. Davis
1941  (1 & 2)  I. Wilson
1941  (3)  &
1942  (1)  F. R. Wilson
1942  (2)  H. W. H. Shepperd
1942  (2)  &
1943  (1)  M. F. G. Scott
1943  (2)  J. R. Williams
1943  &
1944  (1)  C. J. Erskine
1944  (2)  to
1945  (2)  C. T. M. Wilson
1945-46  R. F. Warnock
1945-47  J. B. Hanna
1947-48  J. D. McCaughey
1948-49  H. T. McMillen
1949-50  W. I. McKibbin
1950-51  S. S. Johnston
1951-52  C. O. Eaton
1952-53  R. K. Carruthers
1953-54 D. W. M. Irons

____________________________________________

SECRETARIES OF THE DEBATING SOCIETY
(Formerly the Literary and Debating Society, and again for the period 1947-49)

1904-05  L. F. Huston
1938-39  J. T. M. Erskine
1939-40  H. K. Stephens
1941-42  P. T. Monard
1942-43  M. W. McCorkell
1943-44  W. McC. Taylor
1944-45  C. R. Whitfield
1945-46  I. W. Donaldson
1947-48  I. R. Wallace (Lit. & Deb.)
1948-49  G. T. Whiteway
1949  (3)  J. R. M. Hill
1950  (1&2)  T. P. McCaughey
1950-51  J. W. McC. Miller
1951-52  J. R. Agnew
1952-53  H. W. Hamilton
1953-54  P. A. R. Calvert

SECRETARIES OF THE LITERARY SOCIETY

1938-39  T. H. Lyle
1939-40  T. C. B. Talbot
1940  (3)  D. W. Kennedy
1941  (1&2)  R. T. Goodwin
1941-42  G. F. Magee
1942  (3)  M. F. G. Scott
1943  (1&2)  R. G. Stevenson
1943-44  C. T. M. Wilson
1944-45  R. D. Montgomery
1949-50  R. M. Wright
1950  J. S. A. Simmons
1950-52  R. W. J. MacDermott
1952-53  C. H. Murphy
1953-54  P. A. R. Calvert

WINNERS OF MEMORIAL MEDALS AND PRIZES
McNeill Medal

1908  R. J. L. O'Donoghue
1938  J. E. B. Greeves
1939   -
1940  T. G. Davis
1941  J. Angus
1942  M. F. G. Scott
1943  S. F. D. Orr
1944  C. T. M. Wilson
1945   -
1946  J. A. deM. Greeves
1947  J. K. Pringle
1948  J. D. McCaughey
1949  J. A. Patterson
1950  M. G. B. Browne
1951   -
1952  S. J. P. Lyttle
1953  J. C. Kernohan

McMordie Medal

1938  T. T. Fulton
1939  J. D. B. McKibbin
1940   -
1941   -
1942   -
1944  R. P. Smiles
1945  F. D. M. Long
1946  W. M. Magee
1947  P. G. Newman
1948   -
1949  T. J. Hall
1950   -
1951  J. K. Scott
1952  H. S. Stevenson and M. J. R. Allan
1953   -

Dufferin Medal

1938  T. H. Lyle
1939  J. C. Driscoll
1940  J. N. H. Hay
1941  G. F. Magee
1942   -
1943  M. W. McDowell
1944  J. M. Lyle
1945   -
1946   -
1947   -
1948   -
1949   -
1950   -
1951  H. S. Stevenson
1952  F. P. de'E Pyle and J. McB. Stevenson
1953  C. St. G. Sides and R. St. G. Sides

S. A. Bennett Memorial Prize

1938  C. P. Williamson
1939  W. H. Rutherford and S. A. W. Waters
1940  F. R. Wilson
1941   -
1942  C. T. M. Wilson
1943  V. N. McElderry
1944  J. A. deM. Greeves
1945   -
1946  R. J. Simms
1947  H. A. K. Charlesworth
1948  N. D. Kilpatrick
1949  I. S. McDowell
1950  L. B. Archibald
1951  S. J. P. Lyttle
1952  J. R. G. Woods
1953  R. C. Kennedy

Niall Nelson Prize

1938  H. McC. Giles
1939-42   -
1943  S. F. D. Orr
1944  S. F. D. Orr
1945  R. D. Montgomery
1946  J. D. McCaughey
1947  R. Scott and A. R. Whelan
1948  R. Scott
1949  A. R. McFarland
1950  I. S. McDowell
1951  S. S. Johnston
1952  J. N. Gardner
1953  J. C. Kernohan

John Bartley Verse Prize

1934  J. H. Lyle
1935-36 and 37  G. H. Connor
1938-39  T. H. Lyle
1940  J. N. H. Hay
1940-41  S. N. H. Henry
1944-45  R. D. Montgomery
1946  J. D. McCaughey
1947  R. W. Bentham
1948  J. D. McCaughey
1949  T. P. McCaughey
1950  R. M. Wright
1951-52  J. H. Lyde
1953-54  P. A. R. Calvert

CAPTAINS OF ATHLETICS

1939  D. H. Houston
1940  B. V. H. Tweedie
1941  C. D. Rennison
1942  J. P. Ellison
1943  C. D. Levis
1944  C. D. Levis
1945  R. H. A. Boyd
1946  R. C. Bloomfield
1947  P. W. F. Gribbon
1948  T. A. McGrath
1949  D. M. Barrie
1950  M. McGrath
1951  P. T. Linton
1952  H. T. B. Burrowes
1953  R. W. Barry
1954
CAPTAINS OF SWIMMING
The Annual Swimming Match against the Belfast Battalion of the Boys' Brigade for a Shield, presented in 1930 by the B.B. has been won by each side eleven times.
1939  W. H. Rutherford
1940  C. D. Nodder
1941  H. B. Bradshaw
1942  W. D. K. Wilson
1943  G. B. Hanna
1944  S. F. D. Orr
1945  H. D. McF. Carson
1946  P. C. Rutherford
1947  W. S. Crawford
1948  P. R. B. Pedlow
1949  H. T. McMillen
1950  B. K. Gray
1951  A. Bruce-Cross
1952  A. Bruce-Cross
1953  R. W. Barry
CAPTAINS OF FENCING
1946-47  W. S. Crawford
1947-48  M. McCutcheon
1948-49  A. G. Taylor
1949-50  F. Campbell
1950-51  J. L. Bamford
1951-52  J. C. Leathem
1952-53  J. B. A. Stafford
1953-54  A. G. Goligher
1938-39          BOXING TEAMS          1939-40
M. H. M. Leggett (capt.)
J. C. Lawson
Q. Y. Lawson
R. M. T. Osborne
J. S. J. Swales
B. V. H. Tweedie
J. D. Young
Q. Y. Lawson (capt.)
T. G. Davis
J. G. Lawson
H. W. H. Shepperd
H. Stone
D. B. Stuart
B. V, H. Tweedie
I. Wilson
CAPTAINS OF BOXING

1940-41 J. G. Lawson                 1941-42  H. W. H. Shepperd
1946-47-48 T. A. McGrath
The Boxing Matches against Portora R. S. were continued until 1942 when the match had to be cancelled owing to illness. They have not been resumed since.
First Match, 1923       Fought 1      Won 6       Lost 3       Drawn 3

GOLF
While the School was at Portrush there was a Prefect in charge of Golf.
1941-42  W. E. Flewett        1944-45  J. A. Carr
1942-43  R. G. Stevenson          1945  W. M. Magee     
1043-44  A. V. Henderson

THE CAMPBELL COLLEGE CONTINGENT OF THE COMBINED CADET FORCE

     The records of the Officers' Training Corps up to 1938 are included in the 1938 edition of this Register.
     The War brought many changes.  In May, 1940, a Platoon of the L.D.V. was formed, which in June, 1941, became a Platoon of the Ulster Home Guard.  Until his joining the Army in 1943, this Platoon was Commanded by Lieut. E. C. Cumming.  It was disbanded in September, 1944.
     In September, 1941, a Flight of the A.T.C. was formed under Flying Officer T. F. A. Ragg.  The Flight was disbanded in September, 1947.  While the School was at Portrush a Platoon of the Contingent was maintained at Cabin Hill, which in wartime kept some boys for the whole of their school careers.
     In September, 1940, the Contingent ceased to be an Officers' Training Corps. and became a Junior Training Corps.  Its status was again changed in August, 1948, when it became a Combined Cadet Force:  as such it maintains R. N., Army and R.A.F. Sections.
     Its strength has steadily increased, and is, in 1954, 9 Officers and 320 Cadets.

     In 1951 the Contingent furnished a Guard of Honour on the occasion of the Presentation by Her Majesty The Queen of a Royal Charter to the School.
COMMANDING OFFICERS:

1933 - September, 1939
September, 1939 - November, 1940
November, 1940 - April, 1942
April, 1942 - January, 1943
January, 1943 - September, 1944
September, 1944 - September, 1946
September, 1946 - July, 1947
July, 1947 - September, 1948
September, 1948
Major C. S. Haslam
Major C. A. Bowen
Captain C. E. Passey
Lieutenant E. C. Cumming
Captain C. E. Passey
Captain G. T. Taylor
Major W. J. Ricketts
Captain G. T. Taylor
Major J. H. Lytle

Staff Instructors:

1929-39
1945-46
1946-
Sergeant-Major P. R. Drake
Sergeant-Major A. G. Miller
Regimental Sergeant-Major P. R. Drake

Company Sergeant-Majors:

September, 1938
September, 1939
September, 1940
January, 1941
September, 1941
March, 1942
September, 1942
May, 1943
September, 1943
September, 1944
November, 1944
July, 1945
September, 1945
September, 1946
September, 1947
September, 1949
September, 1950
September, 1951
September, 1952
September, 1953
K. H. Marshall, M. H. M. Leggett
C. D. Nodder, G. B. S. Jackson
J. D. B. McKibbin
W. H. Graham, A. H. Campion
F. R. Wilson
P. T. Monard
M. F. G. Scott
R. G. Stevenson
S. M. Johnston
C. T. M. Wilson
R. H. A. Boyd
J. C. MacDermott
J. S. Harpur
W. A. McCaughan
H. T. McMillen (2 years)
B. K. Gray
S. T. Mallon
C. O. Eaton
R. K. Carruthers
D. W. M. Irons, C. R. N. Hannigan
Company Quartermaster-Sergeants:
September, 1938
March, 1939
January, 1940
January, 1941
September, 1941
September, 1942
September, 1943
January, 1945
September, 1945
September, 1946
September, 1947
September, 1948
May, 1949
September, 1949
September, 1950
September, 1951
September, 1952
May, 1953
September, 1953
J. G. A. Small
B. T. Crymble
T. G. Davis
C. W. Jenkins
H. W. H. Shepperd
R. G. Stevenson
W. McC. Taylor
J. E. Cowdy
R. F. Warnock
J. B. Hanna
V. H. A. Black
C. J. N. McNeill
H. A. K. Charlesworth
W. I. McKibbin
J. A. Hawke
H. S. Stevenson
G. M. Hill
G. B. Clarke
R. N. Gordon
Pipe-Majors:
September, 1938
September, 1939
January, 1940
September, 1940
January, 1941
September, 1941
March, 1942
September, 1942
September, 1943
September, 1944
September, 1945
September, 1946
January, 1947
September, 1947
September, 1948
September, 1949
September, 1950
September, 1951
September, 1952
September, 1953
J. E. Pyper
D. H. Houston
B. V. H. Tweedie
W. H. Graham
A. A. W. Hill
P. T. Monard
W. J. Caithness
J. R. Williams
A. V. Henderson
G. I. McMurray
P. C. Rutherford
R. H. Hanna
M. S. S. Collier
J. D. McCaughey
C. J. H. Logan
J. K. Patterson
H. M. Duff
B. W. A. Tyrrell
T. B. A. Gorman
W. A. Campbell
SHOOTING

Positions occupied by the Ashburton VIII Cadet Pair and Veterans "A" Team:-

  Ashburton Cadets Veterans
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1950
1951
1952
1953
37
21
16
16
14
31
37
23
46
35
68
61
23
63
-
25
-
-
2
14
17
8
1
-
-
26
54
21
-
-
48
11
48
26
36
21
32
45
-
-
-
-
1938          SHOOTING VIII          1939
R. K. Hay (capt.)
R. G. Patton
H. McC. Giles
G. Dougan
K. H. Marshall
R. M. T. Osborne
J. G. A. Small
D. K. McCaldin
H. McC. Giles (capt.)
D. K. McCaldin
R. M. T. Osborne
Q. Y. Lawson
R. G. Curtis
J. E. Pyper
M. B. McIlroy
D. F. A. Hollywood
War Period and following, when colours were not awarded:
Captains
1940  Q. Y. Lawson
1941  I. Wilson
1942  H. W. H. Shepperd
1943  J. R. Williams
1944  S. M. Johnston
1945  G. I. McMurray
1946  J. S. Harpur
1947  J. K. Pringle
1948 and 1949  H. T. McMillen
1950 1951
G. D. J. Howard (capt.)
J. A. Hawke
A. F. Wood
J. M. A. C. Brown
A. R. Waters
A. E. S. McMillen
G. B. Clarke
P. W. Jackson
J. A. Hawke (capt.)
A. F. Wood
R. K. Carruthers
G. B. Clarke
T. B. S. Gorman
A. E. S. McMillen
S. T. Mallon
G. C. Martin
1952 1953
R. K. Carruthers (capt.)
G. B. Clarke
T. B. S. Gorman
G. B. McSpadden
J. E. Galway
G. M. Hill
M. F. Hill
M. F. Ashby
A. Banham
R. K. Carruthers (capt.)
G. B. Clarke
T. B. S. Gorman
J. E. Galway
M. F. Ashby
G. A. H. Heaney
S. A. Marshall
J. C. F. S. McNeill
1938               Cadet Pair               1950
R. G. Curtis
H. B. Blackwell-Smyth

1951

J. E. Galway
G. M. Hill

1953

F. B. Goodson
F. R. Maynard

R. K. Carruthers
G. D. McSpadden

1952

J. Anderson
F. D. L. Kane

Notes

       C V Dicken was my grandfather he died in 1954 in Tangiers, Morocco. His
   own father Charles Gauntlett Dicken died in 1937 - Margaret Lang